Ugyan 1995 óta már három Toy Story epizód készült, a legelső a legfontosabb és a legeredetibb. Kortársaim emlékeznek, hogy mekkora durranás volt egy animált mesét látni. Az új külcsínt még különlegesebbé tette, hogy a ,,Játékháború” kiegészítés mellett megmaradt az eredeti cím, így sokunk akkor találkozott először angol szöveggel, amikor próbálta megfejteni, hogy mit is jelent az, hogy Toy Story.
A mű eredeti címe Amerikában sem Toy Story lett volna, hanem az, hogy ,,You are a toy” azaz ,,Játékszer vagy”, ám mivel ez egy horrorfilm felütése is lehetne, maradtak az ismert címnél.
A figurák története az 1995-ös év legjobb bevételét szerző filmje volt: 191 millió dollárt termelt. Ez hatalmas bevételt jelentett a Pixarnak, ugyanis 30 millió dolláros költséggel kellett számolniuk ahhoz, hogy elkészüljön a film, s ehhez 110 ember munkájára volt szükség. (Összehasonlításképp: az Oroszlánkirály 45 millió dollárból készült 800 munkatárs közreműködésével).
Mivel ez előtt nem készült egész estés animációs film, az alkotók számára is az újdonság erejével hatott a munka, s az új technikának köszönhetően rendkívül sokáig tartott, míg elkészültek. A legsikeresebb hetében a Pixar 3 és fél percet haladt a filmmel.
A szereplők mozgását és látóterét nem volt könnyű behatárolni. A katonák lépteit az animátorok saját magukon modellezték le: a lábaikra deszkát kötöttek, hogy érezzék, hogy milyen úgy közlekedni, ha az ember nem tudja egyenként mozgatni a lábait.
A katonákkal szerencsére nem volt gond, ám sok játékot nem jelentíthettek meg a készítők, mert a gyártók nem adták rá engedélyt, így a Hasbro és a Mattel is visszautasította, hogy figuráikat használhassák a filmben.
Sid, a gonosz szomszéd fiú valójában két forgatókönyvíró pszichoterápiájának eredménye, ugyanis Sid megtestesíti azt a két srácot, aki őket és játékaikat terrorizálta gyerekkorukban.
A film három Oscar-díj jelölést kapott: a legjobb eredeti forgatókönyvét, a legjobb vígjáték filmzene és eredeti filmdal jelöléseket is.
Mielőtt továbbmennénk a magyar hangokhoz, nézzünk egy eredeti, VHS-minőségű trailert, csak hogy teljesen visszarepüljünk a ’90-es évekbe. A magyar változat különlegessége volt, hogy a Buzz űrhajóján látható szöveg magyarul volt olvasható. Ki emlékszik erre?
Woody – Tom Hanks – Stohl András
Akárcsak a legtöbb rajz- vagy animációs filmet, a Toy Story-t is úgy készítették, hogy a színészek először felmondták a szöveget, és az ő hangjukra illesztették rá a szereplők száj-és testmozgását. Tom Hanks-nek bőven adtak teret Woody megformálására, így több mondat úgy született, hogy nem volt a szövegkönyv része, hanem Hanks rögtönzött. Ilyen volt például az, amikor a főszereplők a szomszéd fiú rabjai, és Woody Buzz letört karjával adja elő, hogy ő is ott van, és jól van. Sok rögtönzés ugyan 1994-ben készült, mégis használtak belőle még a Toy Story 4-ben is. A szinkronba Tom Hanks fivére, Jim segített be, ugyanis a játékboltokban található Woody babákat, ő szólaltatta meg, akárcsak a Toy Story videójátékokban Woody karakterét. A cowboybaba magyar hangja Stohl András, s ahogy egy interjúban elmondta nekünk ő és a szinkron köszönik, jóban vannak egymással. A színész a főiskola harmadévében próbálta ki először a színészet ezen ágát Aprics László irányítása alatt, s ezt sok-sok további munka követte. Stohl András végigkövethette karaktere összes szerepét, nem csak a négy Toy Story-ban, hanem két rövidfilmben, a Hawaii vakációban, és a Kis krumpliban is.
Buzz Lightyear – Tim Allen – Dörner György
Buzz, az űrhajós nevét Buzz Aldrin után kapta, aki másodikként tehetett sétát a Holdon. Amerikában eredetileg többek közt Billy Crystalt kérték fel az űrhajós megszólaltatására, ám a színész visszautasította az ajánlatot. Látva a széria sikerét igencsak megbánta ezt a döntését, de már túl késő volt. (Ennek ellenére a Pixar nem szakította meg a kapcsolatot, így a színész szinkronizálhatta Mike Wazowski-t a Szörny Rt-ben). Billy Crystal után Tim Allennek jelezték, hogy szükség lenne a hangjára, s ezúttal pozitív válaszra találtak. A színészt érdekelte a film, és imponált neki, hogy egyik legnagyobb példaképe, Chevy Chase után őt is felkérték Buzz szerepére. A magyar nézőknek Dörner György hozta el a kezdetben személyiségzavaros űrhajóst, és annak ellenére, hogy elmondása szerint jobban szeret élőszereplős filmeket szinkronizálni, ez a végeredményen egyáltalán nem érződött.
Természetesen nem csak Woody és Buzz járult hozzá a Toy Story sikeréhez, hanem a többi játék is. Emlékezetes figura volt például Rex, a dinoszaurusz, aki a várttal ellentétben rendkívül félénk személyiség. Eredeti hangja Wallace Shawn, drámaíró, akit egy felolvasóesten kértek fel a készítők Rex szerepére. Lippai László, a dinó magyar hangja ugyan előnyben részesíti a felnőtteknek készülő darabokat, mégis nagyon jó szívvel emlékszik vissza Rexre, akárcsak a többi rajzfilm-szerepére. Krumplifej urat Don Rickles szólaltatta meg, aki a film negyedik részét sajnos nem élte meg, így a már előzőleg felvett mondataiból írtak szöveget a zsörtölődő Krumplifejnek. Magyarul Forgács Gábor mutatta be nekünk a karaktert, aki elmondása szerint bármit is szinkronizál, imádja a műfajt, és ez érződik is játékán. Slinky kutya eredeti hangját az Ernest-filmekből ismert Jim Varney adta, míg magyarul Kristóf Tibor szólaltatta meg a kutyát. A magyar színésznek bőven volt már tapasztalata rajzfilm-szinkron terén, ugyanis hallhattuk a 101 kiskutyában, az Oroszlánkirály Zordonaként, és hangjával ő kísérte végig Willy Foggot, míg 80 nap alatt körbeutazta a Földet. Gubát, a malacot Amerikában John Ratzenberger szinkronizálta, kinek második keresztneve ,,Dezso” ugyanis a színész édesapja ausztriai és magyar felmenőkkel rendelkezett. John Ratzengerger a Pixar összes filmjében megszólaltatott hol kisebb, hol nagyobb szerepeket. Gubát Kocsis György szinkronizálta, aki sajnálatos módon – Kristóf Tiborhoz hasonlóan - csak a filmsorozat első két részében tudta kísérni karakterét, ugyanis rendkívül fiatalon, 44 éves korában elhunyt.
Nézzétek újra a filmet, és meséljétek el nekünk, hogy számotokra mit jelent(ett) a Toy Story!
Vár rád egy jó barát - Berki Tamás előadásában
Zűrlény - Berki Tamás előadásában