2021. január 13-án jött a szomorú hír: elhunyt Vass Gábor, az egyik legkarizmatikusabb hangú művészünk. Több külföldi színész és rajzfilmfigura köszönhette neki a magyar hangját, míg több rádió- és tévécsatorna is felfigyelt a különleges orgánumra. Szinte lehetetlen összeszedni és egyenként megemlíteni a színész munkáit, így egy szubjektív válogatással adózunk emlékének.
Vass Gábor János 1956. június 23-án született a Heves megyei Kömlőn, de gyermekéveit Egerben töltötte. Édesanyja villanyszerelőnek szánta, ám ahogy a színész egy interjúban fogalmazott: ,,hamar beleköptek a levesébe” hiszen a fiatal Gábor elkezdett az egri amatőr irodalmi színpadra járni. Bátyja magyartanára felfigyelt rá, aki meggyőzte a családot, hogy a kiskamaszt ne iparosnak adják, hanem gimnáziumban folytassa tanulmányait. Szavalóverseny szavalóversenyt követett, majd egy hónappal 18. születésnapja előtt, 1974-ben felvették a Színház-és Filmművészeti Főiskolára. Bevallása szerint nem volt rutinos felvételiző; kevés tudatosság volt abban, hogy jelentkezett a főiskolára.
A színművészeti tanulmányokat Várkonyi Zoltán legutolsó osztályában kezdte meg. A diploma megszerzése után a Szolnoki Szigligeti Színházhoz szerződött, majd egy évre rá már Szegeden és budapesti Madách Színházban is játszott például az Egerek és emberekben, a Három nővérben és a Lear királyban, és ezek mellett több zenés darabban feltűnt: a My Fair Ladyben, a Hegedűs a háztetőn-ben, és a Szöktetés a szerájból című darabokban is.
Élete egyik legmeghatározóbb szerepének a Németh László-féle Galilei címszerepét tartja, amit Ruszt József rendezésében adtak elő Veszprémben. Maga a rendező kérte fel őt telefonon, ő pedig azonnal elvállalta a szerepet, hiszen zseninek tartotta Némethet.
A színházon kívül filmekben is feltűnt. Játszott a Fekete gyémántokban, és az Első tisztet is ő játszotta a Negyedik Henrik királyban.
Részlet a Negyedik Henrik király-ból (1980)
A Nyolc évszak című sorozatban ő formálta meg Csuday hadnagyot, a Színház az egész… – Komédiásokban Kristóf Zoltánt alakította. A ’90-es évek két legemlékezetesebb sorozatában, a Kisvárosban is feltűnt, mint Farkas százados, míg a Szomszédok nyolc fejezetében is szerepelt, amiben színészként csavarta el Juli (Frajt Edit) fejét. A sorozatban többször is elhangzik, hogy a színésznek – Vitéznek – milyen kellemes orgánuma van.
Szomszédok - Vitéz forgat
Jellegzetes hangját mind ismertük
Vass Gábor minden színházi- és filmes szerep ellenére utánozhatatlan orgánumával lett ismert, melyre a szinkronban, és egyéb platformokon is ráismertek. Szinkronjainak száma meghaladja az 1700-at. Ezek között találhatóak filmek fő- és mellékszerepei, rajzfilmek, és hangalámondásos munkák is.
Rendszeresen szinkronizálta Samuel L. Jacksont, például a Nincs alku mindkét magyar változatában, a Bevetés szabályai második magyar verziójában, a Hipervándor második verziójában, és Nick Fury-ként is végigkísérte az amerikai színész munkáit a Marvel-filmekben.
Samuel L. Jackson, azaz Nick Furyként
A legelső James Bond-nak is hű segédje volt az évek során: Sean Conneryt magyarította nekünk a 007-es szerepében. A skót színész két hónappal ezelőtti halálakor így emlékezett a Blikknek a "közös munkáról":
"Mivel ezekben a ’60-as években készült produkciókban Connery még fiatal volt, itthon is fiatal színészeket kerestek hozzá, és nagyon meghatódtam, amikor megtaláltak, hiszen akkor már évek óta a néhai Kristóf Tibor hangján szólalt meg. Magam is Tibor hangjával kedveltem meg Connery-t, sőt, a skót világsztár lett az egyik legkedvesebb külföldi színészem. Élvezet volt Sir Sean-t szinkronizálni, mert a szerepeit nem játszotta, hanem élte. Olyan varázs volt, amit egyetlen színiiskolában sem lehet elsajátítani. Sugárzott a vásznon az egyénisége, manírt sosem éreztem rajta, és ennek szellemében igyekeztem megszólaltatni”.
A szinkronrendezők előszeretettel osztották rá a nagydarab karaktereket, így gyakorlatilag az "övé” volt Magyarországon Ving Rhames, akit a Mission: Impossible több részén kívül többek között a Galaxis őrzőiben, a Bérgyilkosok viadalában és az Apavadászatban is szinkronizált.
Nick Nolte-t is többször megszólaltatta a 48 óra és a Megint 48 óra második magyar változataiban, a Halálkanyarban és a Kisvárosi gyilkosságban is.
Munkáját még a Punnany Massif is felhasználta egyik daluk elején, mely idézet a Nolte-féle A békés harcos útja című filmből.
Punnany Massif - Magány - Vass Gábor ,,előszavával"
Többször volt hangja Burt Reynoldsnak, Dennis Haysbertnek és Keith Davidnek is. Russel Crowe-t ugyan csak háromszor szinkronizálta, de az egyik legismertebb filmjében, a Gladiátorban élvezhettük közös játékukat.
A Gladiátorban Russel Crowe hangjaként
A Die Hard-ban elsőként Vass Gábor hozta el nekünk magyarul a Nakatomi torony felszabadítóját, John McClane-t (a második változatban már Dörner Györgyöt hallhattuk Bruce Willis hangjaként), illetve a Ghostban is ő szólaltatta meg Patrick Swayze-t, ahogy Jack Nicholsont is a Gyomok között című filmben, vagy éppen Clark Gable-t az Elfújta a szél második szinkronjában. Robert DeNiro magyar hangja a Misszió című filmben, erre így emlékezett a színész a Magyarszinkron.hu-nak adott interjújában:
"Nagyon szeretem mindazt, amiről szól, a zenéje fantasztikusan szép, a jelképrendszere, az a kis üzenetecske, amit hordoz magában. Elegendő időt is kaptunk rá. Szinkrontolmáccsal megnéztük a filmet a színészvetítésen – én külön is – és úgy kezdtünk el dolgozni rajta. Szerintem a mai napig jó mind a film, mind a szinkronja.”
Jim Byrnest, aki a Hegylakó sorozatban Joe Dawsont alakította, szintén Vass Gábor szinkronizálta, és William Shatnert is végig magyarította nekünk TJ Hookerként.
Szinte lehetetlenség a színész összes szinkronos szerepét felsorolni, de a mi listánkból semmiképp sem maradhatnak ki a rajzfilm-szinkronszerepek.
A legtöbbet szinkronizált rajzfilmkaraktere Sebastian, a rák, akit nem csak A kis hableány-filmekben, hanem a sorozatban is szinkronizált. A rajzfilm munkálatairól azt mesélte nekünk, hogy éppen a taxisblokád éjszakáján vették fel a dalokat, így mivel nem tudtak hazamenni, volt idejük jó munkát végezni. Arról, hogy hogyan kapta meg a szerepet, eképp mesélt:
"Ha igaz, amit elmondtak nekem, lement egy casting erre a szerepre, és nem találtak senkit. Bariton hangot kerestek ennek az állatkának, így került szóba Gregor József is, és végül valakinek eszébe jutott a Filmgyárban, hogy engem is meghallgassanak. Végül a zenei rendező, Oroszlán Gábor választott ki, hiába mondtam, hogy nem fogom tudni elénekelni, ő állította, hogy menni fog.”
Ringat a víz
A másik legismertebb rajzfilmkarakter-szerepe Scooby Doo, a félős kutya volt, ahol mélyített amúgy is bariton hangján.
Scooby Doo rémes karácsonya
A karaktert nemcsak a rajzfilmsorozatban, hanem a kétezres évek Scooby-filmjeiben, és a 2020-as Scoob! animációs filmben is megszólaltatta. Utóbbi beharangozója azért is kikacsintós, mert Vass Gábor számtalan mozifilm-ajánlónak is narrátora volt.
Scooby Doo - kicsiben és nagyban is Vass Gábor
Az Oroszlánkirály 2019-es, animált változatában Vass Gábor szinkronizálta Mufasát, melyről szintén mesélt nekünk, de ő szólaltatta meg a Mulánban Shan-Yu-t, a Tarzanban Kerchakot, az alfahím gorillát, és az Egy bogár életében Butust, az orrszarvúbogarat.
Vass Gábor a szinkronnak olyan ikonikus jelensége, legendája volt, hogy a szakmából többen is mesterükként tekintettek rá. Nem véletlen hát, hogy a 2019-es Szinkrongálát harmadmagával nyitotta meg:
A 2019-es Szinkrongála teljes adása
A szinkronon kívül több rádió-és televízió csatornának hangja volt: 2005-ig a HBO, 2014-től az AMC tévécsatornáknak dolgozott, míg 2012-től a Best Fm, 2017-től pedig a Retro Rádió hallgatói élvezhették kellemes hangját.
E portré végén hallgassatok meg egy verset Vass Gábor előadásában:
Márkos Attila: A madarad - Vass Gábor előadásában
Nektek melyek voltak Vass Gábor kedvenc munkái? Emlékezzünk rá szeretettel.
(Címlapfotó: Népszava.hu)