mindenféle a magyar szinkronról

szinkronjunkie

szinkronjunkie

15 éve keltek életre a Verdák

2021. június 08. - paddydori

verdak.jpg

Kering a neten egy mém a Pixarról, ami arra mutat rá, hogy az évek során a stúdió rajzfilmjeinek készítésekor mintha mindig az járt volna az alkotók fejében, hogy “Mi lenne, ha érzelmeik lennének a ….-nak?”. Kezdődött a játékokkal (Toy Story), aztán a bogarakkal (Egy bogár élete), majd folytatták a szörnyekkel, halakkal, szuperhősökkel (Szörny Rt., Némó nyomában, Hihetetlen család), utána pedig az autók következtek.  Évfordulós cikkünk pedig pont róluk, az antropomorfizált kocsikról szól, íme a tizenöt éves Verdák.

A hetedik Pixar-filmben az autók emberek módjára (és helyett) népesítik be világunkat és egy újonc autóversenyző versenyautó kalandját követhetjük végig, aki a Szelep Kupa (Pistol Cup) utolsó futamára igyekezvén egy elhagyatott kisvárosba téved a régi 66-os út mellett. Villám McQueent (eredetiben Lighting McQueen) nem igazán érdekli más saját magán, a győzelmen és a Dinoco csapattal való lehetséges szerződésen kívül, úgyhogy nem is meglepő ezután a film sztorija és a belecsempészett erkölcsi tanulság. A versenyautó lassan megismeri a régen virágzó, ám a megépült autópálya miatt elnéptelenedett Kipufogó-fürdő (Radiator Springs) lakosait. Barátságot köt a “redneck” traktor Matukával (Mater), és megtetszik neki a nagyvárosból odaköltözött ügyvéd, Sally. Megjavítja az érkezésekor tönkretett főutat, rájön, hogy Doki (Doc Hudson), az idősödő bíró valójában a híres visszavonult autóversenyző, Hudson Hornet.
A kisváros autópálya miatti elnéptelenedése egyébként egyáltalán nem kitaláció, valós probléma volt annak idején az USA-ban.

Érdekességek

  • A Verdák az első olyan Pixar-film volt, melyben az ún. “ray tracing” -et alkalmazták az autókon lévő tükröződések, fénytörések megjelenítésére. Az új technikának köszönhetően ezeket már nem a rajzolóknak kellett egyesével megoldaniuk, helyettük a számítógép dolgozott - nem is keveset. A rajzfilm minden egyes képkockájának renderelése emiatt átlagosan 17 óráig tartott.
  • A valósághűségre ügyelő rajzolók majdnem minden kocsit igazi márkákról mintáztak, csak McQueen, Matuka és Joe Komposztor (Chick Hicks) voltak Pixar-találmányok. 
  • A sztori alapötletét az 1952-es, Susie, a kis kék autó című Disney-rajzfilmből merítették.
  • A rajzfilmbeli autók közül jó párat igazi autóversenyzők, kommentátorok és sportszakemberek szólaltattak meg: A Jay Limo nevű karaktert a műsorvezető Jay Leno, a film végén az autószerelőnél megjelenő Ferrarit pedig Michael Schumacher szinkronizálta. Rajtuk kívül szinkronszerepet kapott még a Verdákban Darrell Waltrip, Richard Petty, Tom és Ray Magliozzi, Mario Andretti, Dale Earnhardt Jr. és a kommentátor Bob Costas is. 
  • A Pixar-filmekre jellemző módon utalásokat is találhatunk más mesékre, megjelent a stáblista alatt például Woody, Buzz Lightyear, Mike Wazowski és Sully is kocsi formájában, mindannyian eredeti hangjaikon. Ezenkívül például látható volt a nézők tömegében a Pizza Planet Truck is a Toy Story-ból.
  • Luigi rendszámtábláján a  445-108 áll, ami a modenai Ferrari gyár koordinátáira utal. (Megnéztem, tényleg!)
  • A Lizi névre hallgató idős Ford T-modell mintegy tisztelgésként jelent meg a filmben, hiszen a Tin Lizzienek is becézett autó volt a legelső tömeggyártott kocsi. 
  • Ha figyelmesen nézzük, akkor tűnik csak fel, hogy az égen látható kondenzcsíkok valójában keréknyomok.
  • Még két folytatás készült a rajzfilmhez, de ahogy az sokszor lenni szokott, egyik sem ért fel az első részhez.

A magyar változat

A magyar szinkront Faragó József rendezte, a szövegért Hamvas Dani volt felelős. Örülök, hogy a Cars cím végül nem lett “Autók” vagy “Kocsik”, gratula a kitalálónak az igényes címért!

Hudson Doki - Paul Newman - Kristóf Tibor

Paul Newman egyik utolsó munkája volt a doki megszólaltatása, és ahogyan ő, úgy Kristóf Tibor is tökéletes választás volt a kimért karakter hangjára.

Villám (Lightning) McQueen - Owen Wilson - Tóth Roland

Tóth Roland munkája véleményem szerint rengeteget hozzátett a Verdák itthoni sikeréhez, hiszen tőle lett hiteles a karakter. Ugyan nem ő szokta szinkronizálni Owen Wilsont a filmjeiben, kifejezetten jó választás volt McQueen karakterére. Sajnos egy jó pár éve már nemigen hallhatjuk szinkronban, szerencsére sorozatokban és a színpadon annál többet van jelen.

Matuka - Larry the Cable Guy - Gesztesi Károly

Matuka hangja Daniel Lawrence Whitney komikus volt, aki Larry the Cable Guy művésznévet fut Amerikában. Lehet, hogy szégyellnivaló, de nekem ő teljesen kimaradt az életemből, és csak most, az IMDB-adatlapja böngészése közben jöttem rá, hogy láttam már pár filmjét. Mindenesetre megint csak él, hogy a magyar szinkron hangulatosabb, hiszen Gesztesinek ez a szerep is jól állt.

Sally - Bonnie Hunt - Náray Erika

Náray Erika hangjába sokan az X-aktáknak köszönhetően szerettünk bele, a Súgó-Csiga díjas művésznő persze nemcsak színészként, hanem énekesként is remekel. Itt a nagyvárosból vidékre szakadt ügyvédnőt - bocsánat, autót "alakította", ami azért sokkal kedvesebb szerep volt, mint mondjuk az Aranyhaj mostohája.

Ahogy az amerikai változatban, az itthoniban is úgy alakult, hogy a kis szerepekre nem egyszer nagyobb kaliberű színészeket, énekeseket, hírességeket kértek fel. Így esett, hogy Luigi hangja Jáksó László, Joe Komposztor hangja Ganxsta Zolee, az egyik bemondónőé Erős Antónia lett. További hangok voltak még Bor Zoltán, Papp János, Kárpáti Tibor, Háda János, Némedi Mari, Bognár Tamás, Végári Tamás, Reviczky Gábor, Pásztor Erzsi, Seszták Szabolcs, Forgács Gábor, és a listánk végtelen, így a teljes felsorolásért csekkoljátok az IszDB-t!

Mit gondoltok a Pixar megszemélyesítős szokásáról? Milyen ötletek következhetnek még a sorban?

A bejegyzés trackback címe:

https://szinkronjunkie.blog.hu/api/trackback/id/tr9716581992

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

gigabursch 2021.06.08. 07:15:58

Nagyon szerethető film és tényleg teletömték apró gegekkel, húsvéti tojásokkal, de ez egyáltalán nem vált a film terhére.

Végigmentem virtuálisan McQueen útján.
Létező települések és természeti helyszínek, amiket egyébként kvázi 'Ismerd meg hazád mozgalom' formában építettek bele a filmbe.
Amúgy a Kipufogófürdő is létező település után kapta a nevét, alakját, stb.

Valahol már került elém egy lista, a felsorolt három is létező autótípus.
Igazi autokavalkád a második részben volt. Ott is létező autók kerültek elő.

DeadEnd · http://dend.blog.hu/ 2021.06.08. 12:30:18

Csak azt nem értem , hogy egy láthatóan dugattyú alakú trófeának (a neve is az) miért kell tök más nevet adni...
Kipufogófürdő-ről már nem is beszélve... a kipufogóban milyen víz van, ami forrásként előtörhet? Mert a hütőrácsban - ami eredetileg- amúgy van víz, ráadásul túlmelegedés esetén a forró víz gejzírként képes kilőni belőle..

Flankerr 2021.06.10. 00:54:50

Apró typo: "Végári"
süti beállítások módosítása